Rozbiór wołowiny

Raz pokazać to tyle co 1000 razy powiedzieć mówi chińskie przysłowie.  Na filmach pokazujemy jak wygląda rozbiór

Interaktywna Tusza Wołowa

Prawidłowa komunikacja z osobami zaangażowanymi w dystrybucję mięsa wołowego wymaga bardzo dużej wiedzy. Łatwiejsze zrozumienie potrzeb każdej ze stron będzie jednak możliwe dzięki poznaniu zasad związanych z procesem, jakim jest rozbiór wołowiny.

Kark Rozbratel Łopatka Antrykot Szponderśrodkowy Polędwica Rostbef Łata Mostek Udziec Goleń Krzy-żowa Krzy- żowa

Dlaczego warto wiedzieć, jak wygląda rozbiór wołowiny?

Rozbiór wołowiny to proces, który wymaga nie tylko specjalistycznych narzędzi, ale także dużej wiedzy i doświadczenia. Ze względu na rosnące wymagania konsumenckie, zaangażowane w niego osoby muszą ciągle szukać nowych informacji, które pomogą im dopasować gotowe produkty do różnych potrzeb. Wiedza na ten temat przydać może się jednak nie tylko rzeźnikom, którzy wykonują rozbiór tuszy wołowej, ale także osobom, które zajmują się dystrybucją mięsa. Poznanie szczegółów związanych z przebiegiem tego procesu może być ważne także dla kucharzy oraz dla każdego, kto dla siebie i swojej rodziny przygotowuje posiłki, których elementem jest wołowina. Poznanie kluczowych terminów oraz zdobycie wiedzy o zasadach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy stosowanych podczas wykonywania zadania, jakim jest rozbiór mięsa wołowego, pomoże bowiem w lepszym zrozumieniu specyfiki tego produktu i docenieniu jego wartości.

Szeroka wiedza kluczem do prawidłowego rozbioru mięsa wołowego

Aby rozbiór wołowiny mógł zostać przeprowadzony prawidłowo, konieczne jest posiadanie wiedzy na temat anatomii zwierząt, a także znajomość zasad związanych z wykonywaniem tego zadania. Niezwykle ważne jest między innymi poznanie schematu półtusz i ćwierćtusz wołowych, linii cięć na elementy zasadnicze i kodów elementów handlowych. Istotna jest jednak także charakterystyka każdej poszczególnej części, czyli między innymi informacje o tym, z czego się ją przygotowuje, co wchodzi w jej skład, co wymaga oddzielenia, a także jakie jej właściwości należy dookreślić.

Pracownicy zaangażowani w proces, jakim jest rozbiór wołowiny na elementy, a także wszystkie osoby zajmujące się dystrybucją wołowiny powinny mieć więc szeroką wiedzę między innymi na temat tego, jak wygląda podział półtuszy wołowej. Konieczne jest także poznanie cech właściwych dla nieobrobionych części zasadniczych mięsa, a także elementów obrobionych. Znajomość wszystkich związanych z tym zasad pozwoli na łatwiejsze komunikowanie się z rzeźnikiem, handlowcem, właścicielem sklepu czy też klientem.

Bezpieczeństwo i higiena podczas rozbioru tuszy wołowej – gwarancja najwyższej jakości produktu

 

Uzyskanie najwyższej jakości gotowego produktu wymaga dostosowania warunków, w jakich odbywa się rozbiór wołowiny do obecnych standardów. Współcześnie działające hale rozbiorowe muszą spełniać określone wymagania dotyczące między innymi materiałów, z których wykonane są podłogi, ściany, sufity i powierzchnie robocze. Powinny one pozwalać na łatwą i bezpieczną dezynfekcję. Niezbędne jest również zapewnienie wymaganych środków higienicznych i warunków sanitarnych umożliwiających sterylizacje używanego sprzętu. Odpowiednio dostosowana musi być także temperatura, która pozwoli na bezpieczną pracę z mięsem. Przestrzeganie surowych wytycznych przez wykonujące rozbiór półtuszy wołowej zakłady mięsne jest gwarancją, że trafiający na stoły produkt spełnia wszystkie standardy jakości i bezpieczeństwa.

Jak w praktyce wygląda rozbiór wołowiny?

 

W przypadku wołowiny rozbiór jest dosyć skomplikowaną czynnością, której przeprowadzenie wymaga dużej precyzji. Zarówno dla pracowników wykonujących poszczególne zadania na linii produkcyjnej, jak i dla osób zajmujących się dystrybucją przydatna może być ogólna wiedza na temat wszystkich etapów tego procesu. Rozbiór wołowiny wykonywany jest więc w halach, na które zawieszone na hakach półtusze trafiają z wychładzalni. Półtusze są następnie dzielone na ćwierćtusze, a kości przecinane są specjalną piłą. Kolejnym krokiem jest już podział na poszczególne elementy i ich obróbka.

Wszystkie powyższe informacje pomogą w lepszym zrozumieniu tego, jak wygląda rozbiór półtuszy wołowej na części zasadnicze. Dzięki temu komunikacja z osobami uczestniczącymi w procesie dystrybucji mięsa będzie znacznie łatwiejsza, a nasza wiedza o pochodzeniu, specyfice i zastosowaniu poszczególnych elementów stanie się bardziej kompletna.